3.12.16

Kabataş Şifa Suyu

Fotoğraf temsilidir

Şifalı su; Ordu ili, Kabataş İlçemize bağlı Şifasuyu Mahallesi Taşarası Küme Evlerinde, 1992 Erzincan Depremi sonrasında çıkmıştır. Kabataş İlçe Merkezine yaklaşık 1 (bir)  kilometre uzaklıkta olan şifalı suyun bulunduğu yere gitmek için ulaşım sorunu yaşanmamaktadır... gidilebilmektedir.

Şifalı Su Olarak Tanınması Şöyle Olmuştur;

 

Kalp damarları tıkalı olan ve ameliyat olacağı günü bekleyen bir şahıs, 1992 yılında meydana gelen Erzincan  depremi sonrası ortaya çıkan bu şifalı sudan içmeye başlamıştır. Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde kalp damarlarındaki tıkanıklığın açıldığı görülmüş, nedeni araştırıldığında ise, şifalı su olduğu düşünülen şifalı sudan içmiş olduğu öğrenilmiştir. Bu olayın duyulmasından sonra farklı rahatsızlıkları olanlar bu şifalı sudan içmeye başlamışlar, derdine çare bulanlar, geri dönüş yaparak anlatmışlar ve böylece şifalı su olduğu düşünülmeye başlanılmıştır.

Kabataş Kaymakamlığı Tarafından Yaptırılan Ayrıntılı Tetkikler Neticesinde;

 

  • Şifa Suyunun içinde 29 adet mineralin bulunduğu, yani mineraller bakımından çok zengin olduğu,
  • Şifa Suyunun % 20 yağlı olduğu,
  • Şifa Suyunun Klobasil (mikrop) oranının 0 (sıfır) olduğu, 
  • Şifa Suyunun İçeriğinde Zengin minareler ihtiva etmesi nedeniyle çocuklara içirilmesi yönünde tavsiyeler olduğu
    sonucuna varılmıştır.

Şifalı Suyun Faydalı Olduğu Düşünülen Hastalıklar;

 

  • Kalp Hastalığı
  • Damar Tıkanıklığı
  • Bağırsak Hastalığı
  • Kireçlenme
  • Kaşıntı ve Cilt hastalığı.

Dip Not:


- Projesi tamamlanan ve Kabataş İlçe Belediye Başkanlığı tarafından yapımına başlanan Kabataş Şifa Suyu Mesire Alanındaki çalışmalar sürmektedir.

- Şifa suyunun, hacıların hacca gittikleri dönemde kisilmesi nedeniyle, bu durum mahalle sakinleri tarafından, şifa suyu hacca gitti şeklinde açıklanmaktadır.

- Şifa suyu, eski kalabalık ve şaşalı günlerinden uzak olsa da, değerini bilen insanlar tarafından hala rağbet görmeye devam ediyor... Ben de içme suyum bittiğinde damacanalarımı alıp suyumu doldurmaya şifa suyuna gidip geliyorum. Taze kaynak suyu içmek önemli...
Şifalı Su, İlçe Merkezine Yaklaşık 1 Km. Mesafededir.

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın...