28.1.17

Kargalar

ahmet haşim bize göre

Ahmet Haşim'in Bize Göre isimli kitabında yayınlanan makalelerden, Kargalar başlıklı yazısı.Kargalar -  Foto:Ahmet Aşkın
Hani bu sene kargalara savaş ilan edilmişti? Ya bu tepemizde sürü sürü uçuşan kara kuşlar ne? Her sabah gözlerimi, gökyüzünden gelen paslı seslerin gıcırtısıyla açıyorum. Sanki binlerce çelik makas, göklerin lacivert rengini doğramak için, durmadan açılıp kapanarak, havada cehennemi bir gürültü ile şakırdıyor. Bahar geldiğinden beri, kargalar sınırsız bir neşe içinde. Sanki kendilerine savaş açan insanlara karşı yeni üstünlüklerini kutluyorlar. Vapura gitmek için geçtiğim tarlaya konan kargalar, şimdi gelip geçenden zerre kadar korkmuyor. Aksine bu tank gibi madenî bir zırhla her tarafı kaplı kuşlann yuvarlak kanlı gözü ve çelikten gagası, garip bir tehditle insanlara dogru çevriliyor. Öyle ya! Kazanan kaybedene karşı başka türlü mü bakacaktı!

Kargalara karşı her sene açılan görkemli savaşın böyle sonuçsuz kalması, düşmanımızın zekâsı
Kargalar -  Foto:Ahmet Aşkın
hakkındaki eksik bilgimizden kaynaklanıyor. Serçe gibi zayıf bir rakiple dövüşmedigimizi bilmeliyiz. Evliligi insanlardan daha iyi uygulayan ve koku alma duygusu köpeklerden bile bin kat kuvvetli olan bu et yiyici kuş, bir sopayı tüfekten ayırmakta çok hızlı bir anlayış yeteneği gösteren Sayılı kanatlı hayvandan biridir. Yapılan bazı araştırmalara göre karga üçe kadar saymayı da biliyor: İki avcı, bir adaya karga avına gitmişler. İlk tüfek patladıktan sonra, kargalar adadan kaçışmışlar. Avcılardan biri adayı terk etmiş, kargalar geri dönmemişler ve ancak ikinci avcının da adadan çıktığım gözleriyle gördükten sonra ağaçlarına dönmüşler. Üç avcı ile aynı tecrübe, aynı sonucu vermiş. Fakat avcı sayısı üçü geçince, rakamı seçmek noktasında karga zekâsının teklemeye başladığı görülmüştür.

Çoğumuzdan akıllı olan, bu çelikten dökülmüş zeki kuşla uğraşmak için avcı tüfeği değil, taramalı tüfek lazım.

İkdam, 9 Haziran 1928

Yorum Gönder

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın...